– zajęcia prowadzi instruktor terapii zajęciowej
mgr Dorota Gmyrek
(psycholog, doradca ds. zatrudnienia osób
niepełnosprawnych )
Prowadzone zajęcia z aktywizacji społeczno-zawodowej dla uczestników WTZ odbywają się w formie spotkań w grupie oraz w formie konsultacji indywidualnych.
Harmonogram zajęć (1 raz w tygodniu zajęcia grupowe w godz. od 8.00 do 15.30):
godz. 9:00 – 10:00 – zajęcia grupowe zgodnie z programem
godz. 10:30 – 11:00 – wypełnianie dokumentacji
godz. 11:00 – 12:00 – zajęcia grupowe
godz. 12:30 – 13:00 – uzupełnianie dokumentacji
godz. 13:00 – 15:30 – indywidualne spotkania z uczestnikami według programu.
Ponadto zainteresowani uczestnicy mają możliwość korzystania ze spotkań indywidualnych w pozostałe dni tygodnia w godz. od 13:30 do 15:30.
Celem prowadzonych zajęć jest:
Działania doradczo-psychologiczne mają za zadanie:
Zajęcia w grupach odbywają się codziennie, dla każdej z pracowni wyznaczony jeden dzień w tygodniu, program dostosowany jest do poziomu grupy. Zajęcia nakierowane są na przekazanie niezbędnej wiedzy koniecznej do wprowadzenia uczestnika na rynek pracy. W ramach zajęć odbywają się również wycieczki do zakładów pracy, spotkania z pracodawcami, wyjścia do urzędu pracy i na targi pracy.
Indywidualne spotkania z uczestnikami odbywają się codziennie w wyznaczonych godzinach. Dla każdej z osób przeprowadzana jest diagnoza w celu wyznaczenia strategii pracy z zainteresowanym, aby optymalnie dopasować proces pomocy do potrzeb i aktualnej sytuacji uczestnika. Proces diagnostyczno-konsultacyjny zakończony jest sformułowaniem kontraktu.
Struktura procesu diagnostycznego dla celów poradnictwa obejmuje:
Zebranie wstępnych danych polega na przeprowadzeniu rozmowy nakierowanej na poznanie przebiegu procesu rozwoju zawodowego, określenie doświadczanych trudności. Analiza dokumentów w odniesieniu do opinii specjalistycznych, analizy dotychczasowej aktywności zawodowej (przeciwwskazania do pracy). Dla pełniejszego obrazu sylwetki uczestnika planuje się wprowadzenie badania Wielowymiarowym Kwestionariuszem Preferencji WKP przeznaczonym do użytku w poradnictwie zawodowym.
Kolejnym działaniem jest określenie możliwości psychofizycznych uczestnika i wskazanie obszarów, w których może sprawdzać się, a jednocześnie takich obszarów aktywności zawodowej, które mogą budzić zadowolenie i sprzyjać samorealizacji osoby niepełnosprawnej. Etap końcowy będzie zawierać charakterystykę uczestnika, określenie celów poradnictwa i plan działania.
KARTA UCZESTNIKA ZAJĘĆ Z ZAKRESU AKTYWIZACJI |
1. Dane osobowe: 2. Dane zawodowe:
3. Motywacja do pracy: 4. Psychologiczne problemy wynikające z niepełnosprawności: 5. Oczekiwania związane z pobytem w pracowni: 6. Plan działania: 7. Podjęte działania i osiągnięcia: 8. Zalecana forma zatrudnienia / zalecane warunki pracy
|
Ciasteczka, czyli niewielkie dokumenty tekstowe, wykorzystywane są przez witryny internetowe, aby poprawić efektywność korzystania z nich przez użytkowników.
Zgodnie z prawem, zezwala się na zapisywanie ciasteczek na urządzeniu użytkownika tylko wtedy, gdy są one kluczowe dla działania danej strony. W przypadku innych typów ciasteczek, wymagana jest zgoda użytkownika.
Nasza strona wykorzystuje różnorodne ciasteczka, w tym te dostarczane przez zewnętrzne serwisy, które są obecne na naszym portalu.