prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marta Anczewska
specjalista psychiatra
e-mail: anczew@ipin.edu.pl
Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Małgorzata Gorzeń
tel. (22) 45 82 773, fax (22) 45 82 818
e-mail: mgorzen@ipin.edu.pl
Bogdan Stefanowski
specjalista psychiatra
tel. (22) 45 82 532
e-mail: bstefanowski@ipin.edu.pl
Monika Turek
specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
tel. (22) 45 82 552
dr n. med. Izabela Niedźwiedzka-Siuda
specjalista psychiatra
tel. (22) 45 82 553
e-mail: iniedzwiedzka@ipin.edu.pl
Agnieszka Augustyniak
specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
tel. (22) 45 82 505
tel. (22) 45 82 531, (22) 45 82 866, (22) 45 82 844
tel. (22) 45 82 538
tel. (22) 45 82 518
Oddział F1 i Oddział F2 funkcjonują jako oddziały stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla osób dorosłych, które udzielają świadczeń dla mieszkańców dzielnicy Mokotów,
w ramach Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, jak również dla osób spoza tego obszaru.
Struktura każdego z oddziałów:
Pacjenci mogą korzystać z treningów domowych i/lub wyjść do ogródka, zgodnie
z decyzją lekarza prowadzącego, według obowiązujących procedur.
Oferta diagnostyczna obejmuje:
Oferta terapeutyczna obejmuje:
Oferta oddziaływań społecznych obejmuje:
Oferta dla pacjentów – mieszkańców dzielnicy Mokotów – obejmuje ponadto:
konsultacje z koordynatorem Centrum Zdrowia Psychicznego Mokotów.
Joanna Leciak
specjalista psychiatra
tel. 22 45 82 581
e-mail: jleciak@ipin.edu.pl
Jolanta Januszczak
specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
tel. 22 45 82 584
tel. 22 45 82 799
Psycholodzy:
tel. 22 45 82 582
tel. 22 45 82 583; tel. 22 45 82 585
Oddział F10 jest oddziałem stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla osób dorosłych,
który udziela świadczeń dla mieszkańców całej Polski. Po kwalifikacyjnej konsultacji psychiatrycznej pacjent jest przyjmowany na 10-tygodniowy, zindywidualizowany program diagnostyczno-terapeutyczno-edukacyjno-rehabilitacyjny. Przyjmowani są pacjenci nie wymagający ścisłego dozoru (oddział ma charakter otwarty).
Kryteria wyłączające:
Telefoniczne ustalenie terminu kwalifikacji do oddziału jest możliwe pod numerem:
22 4582 583.
Struktura oddziału:
Pacjenci mogą korzystać z treningów domowych i/lub wyjść na teren Instytutu, zgodnie z decyzją lekarza prowadzącego, według obowiązujących procedur.
Oferta diagnostyczna obejmuje:
Oferta terapeutyczna obejmuje:
Codziennie odbywają się zebrania społeczności terapeutycznej, w czasie której wykorzystuje się dynamikę grupy w celu wspomagania procesu zdrowienia poszczególnych pacjentów.
Oferta edukacyjna obejmuje m.in. tematy:
Oferta oddziaływań społecznych obejmuje:
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pietras
e-mail: tpietras@ipin.edu.pl
Tel. (22) 45 82 764
ul. Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Iwona Chomentowska
Joanna Strzemieczna
Tel. (22) 45 82 764
e-mail: sekretariat2kp@ipin.edu.pl
Konsultant II Kl.Psych.
Prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki
Tel. (22) 45 82 764
e-mail: swiecick@ipin.edu.pl
Do oddziału przyjmowani są chorzy w wieku powyżej 60. roku życia, na podstawie skierowania do szpitala psychiatrycznego, po badaniu i ocenie wskazań do hospitalizacji przez lekarza Izby Przyjęć IPiN (IP).
Przeniesienia w trybie nagłym z innego szpitala muszą zostać wcześniej uzgodnione z Kierownikiem Oddziału, a w trybie dyżurowym z lekarzem dyżurnym, i są możliwe tylko po uzyskaniu jego zgody. Niedopełnienie tego warunku może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta, narażonego na transport w przypadku, gdy oddział nie będzie dysponował wolnymi łóżkami.
Do oddziału nie są przyjmowane osoby w niewyrównanym stanie somatycznym (np. z niewydolnością oddechową, zaostrzeniem niewydolności krążenia, niewyrównaną cukrzycą, odwodnieniem, infekcjami), ponieważ oddział nie dysponuje wystarczającymi możliwościami diagnostycznymi, odpowiednim specjalistycznym sprzętem medycznym, stanowiskami do monitorowania czynności życiowych ani stałą opieką internistyczną.
dr Agnieszka Borzym
Tel. (22) 45 82 679
e-mail: borzyma@ipin.edu.pl
Tel. (22) 45 82 871
Tel. (22) 45 82 679
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Ewa Stefanik Markowska
e-mail: emarkowska@ipin.edu.pl
dr Artur Barlik
Tel. (22) 45 82 608
e-mail: abarlik@ipin.edu.pl
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Alina Gut
e-mail: agut@ipin.edu.pl
Tel. (22) 45 82 687
Pielęgniarka
Stanisława Ślubowska
Istniejący od roku 1975 Oddział Chorób Afektywnych, założony przez profesora Stanisława Pużyńskiego, jest najstarszym tego typu oddziałem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Zadaniem Oddziału jest całościowa diagnostyka i wszechstronne leczenie zaburzeń afektywnych, a zwłaszcza choroby afektywnej dwubiegunowej (zaburzenia afektywnego dwubiegunowego) i choroby afektywnej jednobiegunowej (zaburzenia afektywnego nawracającego).
Oddział chorób Afektywnych dysponuje obecnie wieloma różnymi metodami terapii. Poza klasyczną farmakoterapią i psychoterapią (p. zakładka) w Oddziale stosuje się różnego rodzaju biologiczne niefarmakologiczne metody leczenia. W ramach Oddziału funkcjonują gabinety: gabinet elektrowstrząsów (p. zakładka), gabinet fototerapii (p. zakładka), w trakcie organizacji jest także gabinet przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (p. zakładka). Oddział Chorób Afektywnych jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, gdzie dostępne są równocześnie wszystkie te metody leczenia.
Oddział chorób Afektywnych prowadzi bardzo liczne badania naukowe związane m.in. z oceną skuteczności jedno- i dwustronnych zabiegów EW, zabiegów rTMS, fototerapii i wieloma innymi zagadnieniami dotyczącymi rozpoznawania i leczenia chorób afektywnych. W Oddziale prowadzone są także szkolenia dotyczące wykonywania zabiegów EW.
Pracownia Elektrowstrząsów Oddziału Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii dysponuje kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w stosowaniu tej metody terapeutycznej, wyszkoloną kadrą pracowników, nowoczesnym sprzętem oraz bieżącą wiedzą fachową, dzięki czemu wykonywane zabiegi spełniają wysokie standardy skuteczności i bezpieczeństwa. W chwili obecnej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii wszystkie zabiegi elektrowstrząsowe przeprowadzane są przy użyciu aparatu Thymatron-System-IV firmy Somatics. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym, z zastosowaniem środków zwiotczających (w IPiN standardowo stosuje się do znieczulenie atropinę, thiopental i sukcynylocholinę). Zabieg jest zatem niebolesny, a okres zabiegu oraz wybudzenia zwykle jest pokryty niepamięcią. Wykonujemy zarówno zabiegi elektrowstrząsowe obustronne, dwuskroniowe, jak i zabiegi jednostronne. Pomimo rozbudowanej procedury kwalifikacyjno-przygotowawczej terapia elektrowstrząsowa pozostaje w wielu zaburzeniach psychicznych najskuteczniejszą formą terapii. Bywa, że już pierwsze wykonywane zabiegi prowadzą do zmiany stanu psychicznego a kolejne prowadzą do uzyskania remisji. Zwykle jednak poprawa objawowa jest widoczna po wykonaniu co najmniej 6-7 zabiegów. Standardowo seria zabiegów obejmuje 10-12 EW, bywa jednak, że stan pacjenta wymaga wykonania 14-16 zabiegów, lub też w przypadku wcześniejszego uzyskania remisji seria ulega skróceniu do 8-9 zabiegów. Liczba zabiegów jest zatem uzależniona od stanu psychicznego konkretnego pacjenta. Za skuteczny zabieg elektrowstrząsowy uznaje się zabieg, podczas którego wystąpiła czynność napadowa, której czas trwania jest dłuższy niż 30 s, jednak część badaczy uważa, że nawet zabieg, podczas którego czas napadu ledwie przekracza 15 s może przynieść poprawę kliniczną. Poniżej zawarliśmy podstawowe informacje o leczeniu elektrowstrząsowym.
Terapia elektrowstrząsowa (EW) stosowana jest w leczeniu różnych chorób psychicznych, najczęściej w przypadku depresji lub schizofrenii, ale także w innych zaburzeniach, w przypadku niewystarczającej skuteczności leczenia farmakologicznego, ograniczeń jego zastosowania lub konieczności uzyskania szybkiej reakcji na leczenie ze względu na stan psychiczny lub somatyczny. Metoda ta po raz pierwszy została zastosowana w roku 1861 (K. Maleszewski) a wg bardziej znanej historii w latach 30-tych ubiegłego wieku (Bini i Cerletti), w latach 50-tych i 60-tych stosowano ją powszechnie w leczeniu wielu różnych zaburzeń. Obecnie uważa się, iż EW powinno się stosować tylko w określonych wskazaniach, po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury kwalifikacyjnej. Powstępowanie to ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z przeprowadzeniem zabiegu. Terapia EW polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego przez mózg w celu wywołania napadu padaczkowego. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat elektrowstrząsy były dość chętnie stosowane, pomimo występujących z dużą częstotliwością powikłań okołozabiegowych. Przełom dla rozwoju EW stanowiło pierwsze zastosowanie sukcynylocholiny do zwiotczenia mięśni poprzecznie prążkowanych oraz wykonanie zabiegu EW w znieczuleniu ogólnym. Postępowanie to okazało się bezpieczne i obecnie znieczulenie ogólnoustrojowe i zwiotczenie stanowi standard podczas wykonywania EW.
Do wskazań do EW należą:
stany, w których istnieje potrzeba uzyskania szybkiej reakcji na leczenie ze względu na stan psychiczny lub somatyczny np. ostra katatonia, ostra mania czy depresja psychotyczna, osłupienie depresyjne, szczególnie gdy depresja zagraża życiu z powodu odmowy przyjmowania pokarmów i wyniszczenia, depresja z myślami i tendencjami samobójczymi oraz złośliwy zespół neuroleptyczny
stany, w których ryzyko stosowania farmakoterapii jest większe niż ryzyko związane z EW np. ciężka depresja lub psychoza w ciąży, depresja u chorego z agranulocytozą czy leukopenią
sytuacje, w których pomimo stosowania farmakoterapii nie udało się uzyskać poprawy stanu psychicznego w zaburzeniach afektywnych lub psychozach (lekooporność)
sytuacje, gdy wystąpiła dobra reakcja na leczenie EW u danego pacjenta w przeszłości i/lub gdy pacjent preferuje tą formę leczenia ze względu na silne działania niepożądane związane z prowadzoną farmakoterapią
Poza wymienionymi sytuacjami EW można stosować jako leczenie kolejnego rzuty również w innych wskazaniach psychiatrycznych, jednak decyzja o zastosowaniu tej formy terapii wymaga każdorazowo dokładnego rozważenia za i przeciw w odniesieniu do konkretnego pacjenta i jego przebiegu choroby.
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do terapii elektrowstrząsowej jest podwyższenie ciśnienia śródczaszkowego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się
zawał serca w ciągu ostatnich 3 m-cy
niewyrównaną niewydolność serca
ciężkie wady zastawkowe serca
niestabilną dusznicę bolesną
złożone zaburzenia rytmu serca
tętniaka aorty
niewyrównaną cukrzycę
niewyrównaną niewydolność nerek
ciężkie zaburzenia metaboliczne
ciężkie choroby płuc
ostry napad jaskry
udar mózgu w ciągu ostatnich 4 tygodni
nowotwór wewnątrzczaszkowy
odklejenie siatkówki
EW jest zabiegiem o podwyższonym ryzyku wymagającym zarówno znieczulenia ogólnego, jak i zastosowania środków zwiotczających mięśnie. W ramach przygotowania pacjenta do zabiegu konieczne jest zatem wykonanie badań takich jak badania laboratoryjne, EKG, badania neuroobrazowe, EEG, konsultacja okulistyczna z badaniem dna oka, konsultacja internistyczna, neurologiczna oraz anestezjologiczna. W razie wątpliwości lub wskazań lekarzy konsultujących procedura ta bywa rozszerzana o wykonanie dodatkowych badań.
EW są metodą terapeutyczną wymagającą uzyskania świadomej zgody na zastosowanie tej formy terapii a ponadto osobnej zgody na przeprowadzenie każdego kolejnego zabiegu z zastosowaniem procedury znieczulenia ogólnego. Również po wyrażeniu zgody pacjent może w każdej chwili zrezygnować z proponowanej terapii, nawet jeśli wcześniej wyrażał na nią zgodę i podpisał stosowne dokumenty. W przypadku pacjentów niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody, aby zastosować leczenie EW konieczna jest zgoda sądu (Sąd Rejonowy, Wydział ds. Rodziny i Nieletnich).
Leczenie elektrowstrząsowe zazwyczaj jest dobrze tolerowane przez pacjentów. 75% wszystkich zabiegów EW przebiega bez żadnych powikłań, zaś u 23% chorych występują łagodne działania niepożądane. Działania niepożądane mają zwykle postać bólu głowy, łagodnych bólów mięśni, zaburzeń pamięci, stanu łagodnego przymglenia po zabiegu. Objawem wzbudzającym największy niepokój wśród pacjentów są zwykle zaburzenia pamięci mające postać niepamięci wstecznej oraz niepamięci następczej. Niepamięć wsteczna obejmuje najczęściej niemożność przypomnienia sobie części zdarzeń z okresu 1-3 miesięcy przed rozpoczęciem terapii EW. Niepamięć następcza jest związana z osłabieniem zapamiętywania nowych informacji i wycofuje się zazwyczaj w okresie 1-3 tyg. po zakończeniu leczenia EW. Należy tutaj wspomnieć, że zaburzenia pamięci po EW zwykle są przemijające, wspomnienia powracają u większości pacjentów w ciągu 3 miesięcy w rzadkich przypadkach utrzymują się do pół roku po zakończeniu serii EW. Zwykle obserwowane zaburzenia pamięci są łagodne i nie upośledzają w istotnym stopniu funkcjonowania pacjenta. Ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci można zmniejszyć poprzez zmianę sposobu wykonywania zabiegów- przejście z wykonywania zabiegów dwustronnych na jednostronne. Złamania zębów zdarzają się bardzo sporadycznie, jednak ryzyko takie istnieje i jest wyższe u pacjentów z problemami stomatologicznymi. U 2% pacjentów poddawanych leczeniu elektrowstrząsowemu występują poważniejsze powikłania, zaś ryzyko powikłań zagrażających życiu jest szacowane na 1: 50 000. Według szacunków American Psychiatric Association (APA) zgon związany z zabiegiem EW zdarza się 1 raz na 80 tys. zabiegów lub u 1 na 10 tys. pacjentów leczonych elektrowstrząsami. Terapia EW jest obecnie stosowana w wielu krajach na całym świecie i stanowi uznaną metodę leczenia w wielu chorobach psychicznych. Podobnie jak żadna ze znanych farmakologicznych i niefarmakologicznych metod leczenia zastosowanie EW nie daje gwarancji na wyleczenie, jednak skuteczność tej metody jest bardzo wysoka i w zależności od rozpoznania może sięgać aż 80-90%. Przeprowadzenie zabiegu
Na 12 godzin przed zabiegiem nie należy przyjmować jedzenia ani picia, aby można było bezpiecznie podać narkozę.
Zabieg EW jest wykonywany w specjalnie do tego przeznaczonym zestawie pomieszczeń, nie używanych do innych celów, nazywanym „gabinetem EW”. Mieści on pokój zabiegowy oraz pomieszczenie rekonwalescencyjne, gdzie pacjent budzi się z narkozy i odzyskuje w pełni świadomość przed powrotem do oddziału szpitalnego. Pełne przebudzenie następuje dopiero po jakimś czasie i z początku pacjent może być zupełnie rozkojarzony. Może pojawić się ból głowy lub uczucie mdłości, ale objawy te powinny ustąpić mniej więcej po pół godzinie.
Nawet jeśli leczenie EW okaże się skuteczne, należy pamiętać, że stanowi ono jeden z elementów leczenia a po jego zakończeniu konieczne jest dalsze leczenie psychiatryczne, zwykle farmakologiczne, obejmujące również okres po wypisie ze szpitala.
Działania diagnostyczne
W oddziale prowadzona jest diagnostyka psychologiczna obejmująca między innymi ocenę funkcjonowania poznawczego, osobowości, sprawności intelektualnej i innych procesów psychicznych. Diagnostyka obejmuje szereg testów stosowanych powszechnie w tego typu działaniach oraz kliniczne badanie psychologiczne.
Poza tym, pacjentom oferowane jest indywidualne wsparcie psychologiczne oraz różne terapeutyczne zajęcia grupowe, takie jak nauka relaksacji, psychorysunek, trening uważności (mindfulness) czy spotkania psychoedukacyjne. O rodzaju prowadzonych zajęć decydują pacjenci w ramach samorządu pacjentów. W zajęciach psychoedukacyjnych, prowadzonych raz w tygodniu, mogą, oprócz pacjentów, uczestniczyć także osoby, które w przeszłości były leczone w oddziale, a także, w szczególnych przypadkach, rodziny pacjentów.
W oddziale odbywają się także zajęcia w ramach terapii zajęciowej.
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Adam Wichniak
Tel. (22) 84 24 087
e-mail: wichniak@ipin.edu.pl
Monika Skrzyńska
Tel. (22) 45 82 510
e-mail: mskrzynska@ipin.edu.pl
III Klinika Psychiatryczna
Instytut Psychiatrii i Neurologii
ul. Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Staże i praktyki psychologów w III Klinice Psychiatrycznej IPIN są koordynowane bezpośrednio przez zespoły psychologów pracujących w danym oddziale.
W tym celu zachęcamy do kontaktu telefonicznego bezpośrednio z psychologami:
Oddział F5
Aneta Koperczak, Bilko
mail: akoperczak@ipin.edu.pl
tel. 22 21 82 329
Oddział F6
Mgr Paulina Łukasiewicz
mail: plukasiewicz@ipin.edu.pl
tel. 22 21 82 363
Oddział F9
Paula Chmielewska
mail: pchmielewska@ipin.edu.pl
tel. 22 45 82 656
Oddział Dzienny III Kliniki Psychiatrycznej
Joanna Salbert,
mail: jsalbert@ipin.edu.pl
tel. 22 45 82 674
CZP UW Oddział Dzienny
Joanna Szmyd
mail: jszmyd@ipin.edu.pl
lek. Matija Mitrić, lekarz specjalista psychiatra
Tel. (22) 45 82 544
e-mail: mmitric@ipin.edu.pl
mgr Ewa Komorowska
Tel. (22) 45 82 755
Tel. (22) 45 82 777
Oddział znajduje się na pierwszym piętrze w bloku F Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Oferta terapeutyczna oddziału kierowana jest do mieszkańców Warszawy Ursynowa i Wilanowa, wymagających pobytu w zamkniętym oddziale psychiatrycznym.
Przyjmowani są chorzy z rozpoznaniem różnych zaburzeń psychicznych, głównie psychotycznych, takimi jak: ostre zaburzenia psychotyczne, schizofrenia, zaburzenia schizoafektywne, zaburzenia schizotypowe, zaburzenia urojeniowe.
Oddział nie prowadzi terapii uzależnień.
Przyjęcia do oddziału odbywają się przez izbę przyjęć na podstawie ważnego skierowania do szpitala psychiatrycznego.
W sytuacjach nagłych, kiedy nie jest możliwe uzyskanie skierowania, lekarz izby przyjęć może podjąć decyzję o przyjęciu pacjenta do szpitala bez skierowania.
Do oddziału, w ramach wolnych miejsc mogą być przyjmowani także pacjenci spoza Warszawy Ursynowa i Wilanowa, zwłaszcza pacjenci z rozpoznaniem psychoz kierowani z innych ośrodków z powodu trudności diagnostycznych lub terapeutycznych. Przyjęcia takie odbywają się tylko na podstawie ważnego skierowania, po uprzednim ustaleniu zasadności i terminu przyjęcia z kierownikiem oddziału.
Oddział F 5 oferuje pełną diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną obejmującą:
Oferta terapeutyczna obejmuje:
Pacjenci hospitalizowani w oddziale F 5 mogą korzystać z pomocy pracownika socjalnego.
W oddziale prowadzone jest szkolenie podyplomowe i specjalistyczne lekarzy i psychologów.
Oddział F 5 dysponuje 35 łóżkami dla pacjentów. Część oddziału (części wspólne, sale obserwacyjne) są monitorowane.
Sale chorych są wieloosobowe, część sal z łazienkami, dla pozostałych łazienki na korytarzu. Łazienka dla osób niepełnosprawnych.
Poza tym oddział dysponuje jadalnią, dobrze wyposażona salą terapii zajęciowej i kuchenką dla pacjentów.
Pacjenci, o ile pozwala na to ich stan psychiczny, mają dostęp do znajdujących się poza oddziałem: biblioteki, kawiarni, kaplicy i sali gimnastycznej.
lek. Marek Grochowski, lekarz specjalista psychiatra, psychiatra dzieci i młodzieży
Tel. (22) 45 82 745
e-mail: grochows@ipin.edu.pl
mgr Monika Iskra
Tel. (22) 45 82 502
Tel. (22) 45 82 746
OFERTA DIAGNOSTYCZNA ODDZIAŁU:
Oferta diagnostyczna oddziału kierowana jest do pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, w szczególności z rozpoznaniem zaburzeń afektywnych (F32-F39), zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz lękowych (F40-F48), behawioralnych (F50-59), a także zaburzeń neurorozwojowych osób dorosłych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu (F80-F90).
Przy czym przyjmowani pacjenci muszą wyrazić zgodę na leczenie w oddziale i współuczestniczyć w wykonywanej diagnostyce i leczeniu.
Dlatego do oddziału nie mogą być przyjęci:
Oddział nie posiada programu terapeutycznego dla terapii zaburzeń osobowości i zaburzeń odżywiania. Ofertą w tym zakresie dysponują oddziały Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania IPiN.
DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA I DYDAKTYCZNA :
Świadczenia w oddziale F 6 udzielane są przez personel posiadający odpowiednie przygotowanie i doświadczenie kliniczne.
Oddział oferuje pełną diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną obejmującą: badanie psychiatryczne i psychologiczne, badanie ogólnomedyczne, badanie neurologiczne, oraz konsultacje lekarzy innych specjalności w razie potrzeby, pełen zakres badań dodatkowych: diagnostyka laboratoryjna, neuroobrazowa (z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego), EEG.
Oferta terapeutyczna obejmuje leczenie farmakologiczne, fototerapię, przezczaszkową stymulację magnetyczną, interwencje wspierające, interwencje kryzysowe, psychoedukację, terapię zajęciową, arteterapię, terapię ruchową (na terenie Instytutu).
Program diagnozowania zaburzeń neurorozwojowych u osób dorosłych w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz zaburzeń z nimi współwystępujących
Cel programu | Celem leczenia w Oddziale F6 Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) jest poprawienie funkcjonowania pacjentów w ich relacjach społecznych, regulacji emocji, kontroli impulsów, uregulowanie rytmu okołodobowego, zmniejszenie dolegliwości wynikających z zaburzeń współwystępujących. Niezbędna w tym procesie zdrowienia jest odpowiednia diagnostyka psychologiczna i psychiatryczna, czym zajmuje się wykwalifikowany zespół specjalistów. |
Komu możemy pomóc | Program ukierunkowany na diagnozę i leczenie osób dorosłych, tj. po ukończeniu 18 roku życia, których psychopatologia dotyczy zaburzeń neurorozwojowych obejmujących: · zaburzenia komunikacji, zaburzenia ze spektrum autyzmu · specyficzne zaburzenia uczenia się · zaburzenia motoryczne, ADHD, ADD i zaburzeń współistniejących. /zgodnie z kryteriami ICD10 (ICD11), DSM5/ Pacjenci niezdiagnozowani w dzieciństwie z powodu ograniczonej dostępności placówek i specjalistów zajmujących się zaburzeniami neurorozwojowymi, u których brak diagnozy i właściwego postępowania terapeutycznego powoduje problemy w funkcjonowaniu społecznym. Pacjenci ze współchorobowością – ze współistniejącymi zaburzeniami nastroju, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami snu. |
Czas trwania leczenia | do 4 tygodni proces diagnostyczny, po nim ustalany jest plan leczenia do realizacji w warunkach ambulatoryjnych |
Metody leczenia w Oddziale | · społeczność terapeutyczna, · indywidualne wsparcie z uwzględnieniem potrzeb pacjenta · elementy treningu umiejętności społecznych · psychoedukacja · terapia zajęciowa · farmakoterapia · fototerapia · przezczaszkowa stymulacja magnetyczna rTMS |
Proces diagnostyczny | Proces diagnostyczny przeprowadzony jest przez wykwalifikowany zespół specjalistów za pomocą szeroko uznanych metod diagnostycznych: · wywiad z pacjentem · wywiad z najbliższym otoczeniem (jeżeli pacjent wyrazi zgodę i jest taka potrzeba) · testy neuropsychologiczne · testy psychologiczne · kwestionariusz · obserwacja w oddziale · badania diagnostyczne – laboratoryjne, neurofizjologiczne, obrazowe |
Oddział F 6 prowadzi działalność konsultacyjną dla innych ośrodków psychiatrycznych, neurologicznych i ogólnomedycznych.
W oddziale prowadzone jest szkolenie podyplomowe i specjalistyczne lekarzy i psychologów; oddział posiada akredytacje niezbędne do prowadzenia staży specjalistycznych.
ZASADY PRZYJĘĆ PACJENTÓW:
Przyjęcia do oddziału odbywają się po wcześniejszej kwalifikacji.
W celu ustalenia terminu kwalifikacji należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo:
kierownik – tel. 22 45 82 745 e-mail: grochows@ipin.edu.pl
sekretariat III Kliniki Psychiatrycznej – tel. 22 45 82 510 e-mail: mskrzynska@ipin.edu.pl
Warunkiem planowego przyjęcia pacjenta do oddziału F 6 jest posiadanie skierowania do szpitala psychiatrycznego oraz ważnego ubezpieczenia zdrowotnego (weryfikacja na podstawie eWUŚ).
Pacjenci przyjmowani do F 6 muszą spełniać warunek możliwości przebywania w oddziale otwartym.
WARUNKI BYTOWE W ODDZIALE:
Oddział dysponuje 34 łóżkami w 8 salach chorych.
Sale chorych: pokoje pięcioosobowe i dwa dwuosobowe, w każdym pokoju łazienka (prysznic) z toaletą.
Inne pomieszczenia dla pacjentów znajdujące się w oddziale: sala terapii zajęciowej, jadalnia, łazienka z toaletą dla osób niepełnosprawnych.
Pacjenci hospitalizowani w oddziale F 6 mają dostęp do biblioteki, kawiarni i kaplicy.
Drzwi do oddziału są zamknięte. Wyjścia poza oddział uzależnione są od stanu zdrowia pacjenta oraz względów terapeutycznych na podstawie zlecenia lekarskiego i są możliwe w wyznaczonych godzinach wywieszonych na tablicy ogłoszeń. Wolne wyjście nie może kolidować z harmonogramem funkcjonowania oddziału . Pacjenci powinni być w oddziale w czasie – zajęć terapeutycznych, rozmów z lekarzem i w trakcie badań psychologicznych , przyjmowania leków, zmiany dyżuru pielęgniarskiego ( 6.30- 7.30 oraz 18.30 – 19.30). Fakt wyjścia i powrotu musi być odnotowany w rejestrze wyjść . Czas trwania wyjścia nie może przekroczyć 2 godz.
Kontakt telefoniczny z Oddziałem
Sekretariat:
Paulina Wrzosek tel. (22)4582733
lub
Dyżurka
tel. (22)4582586
dr n. med. Michał Jarkiewicz, specjalista psychiatra
Tel. (22) 21 82 260
e-mail: mjarkiewicz@ipin.edu.pl
mgr Hanna Conder-Ołowska
Tel. (22) 45 82 655
Oddział F 9 jest całodobowym, otwartym oddziałem psychiatrycznym o profilu ukierunkowanym na opiekę nad pacjentami z rozpoznaniem zaburzeń psychotycznych (między innymi: schizofrenii, ostrych zaburzeń psychotycznych, epizodów psychotycznych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej). Przyjmujemy także pacjentów z podejrzeniem zaburzeń psychotycznych – celem przeprowadzenia diagnostyki.
Specjaliści oddziału stosują nowoczesną farmakoterapię zgodną bieżącymi doniesieniami naukowymi. Przy zmianie leków szczególna uwaga jes kierowana na uzyskanie dobrej tolerancji leczenia (unikanie działań niepożądanych) i akceptację leczenia przez pacjenta.
W Oddziale F 9 poza farmakoterapią, realizowany jest program psychoedukacji oraz psychoterapii grupowej i indywidualnej. Głównymi celami są zapobieganie nawrotom psychozy, poprawa współpracy w leczeniu, podejmowanie aktywności życiowych przez pacjentów i trening umiejętności społecznych.
Oddział F 9 oferuje pełną diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną obejmującą:
Czas leczenia w oddziale różni się w zależności od indywidualnych potrzeb osób korzystających z terapii. Pobyty terapeutyczne i diagnostyczne trwają 10 tygodni, hospitalizacje, których głównym celem jest modyfikacja farmakoterapii trwają minimum 4 tygodnie.
Świadczenia w oddziale F 9 udzielane są przez lekarzy specjalistów psychiatrów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w zakresie leczenia i diagnostyki zaburzeń psychotycznych, lekarzy rezydentów oraz psychologów. Poza stosowaniem leków, pacjenci korzystają z bogatego programu oddziaływań psychoterapeutycznych i społecznych uzyskując w ten sposób możliwość nabycia umiejętności zapobiegania zaostrzeniom choroby i rozwoju osobistego.
Spotkania terapeutyczne prowadzone są przez doświadczonego psychoterapeutę, uczestników zachęca się do mówienia o wszystkich sprawach i trudnościach, które są dla nich aktualne i ważne. Uczestnicy są zachęcani do analizowania relacji pomiędzy członkami grupy.
Celem zajęć jest poznanie i ćwiczenie umiejętności społecznych w grupie – m. in.: asertywności, komunikacji, rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem i niepokojem, wzmacniania poczucia własnej wartości. Zajęcia odbywają się w formie teoretycznych wykładów oraz praktycznych ćwiczeń.
Celem zajęć jest zrozumienie własnego stanu zdrowia, nauczenie się zapobiegania nawrotom choroby poprzez wczesne reagowanie na jej objawy, jak również dzielenie się z innymi swoimi doświadczeniami z okresu kryzysu psychicznego, eliminowanie poczucia osamotnienia i wykluczenia związanego z chorobą psychiczną.
Zajęcia skupiają się na integracji sfery emocjonalnej, poznawczej, fizycznej i społecznej. Opierają się na założeniu, że ciało i umysł są ze sobą powiązane – ruch odzwierciedla sposób myślenia, przeżywani emocji, nawiązywania relacji, jest doskonałym sposobem wyrażania się i komunikacji. Będąc potężnym narzędziem zmiany – ruch pomaga wypracowywać nowe sposoby wchodzenia w relacje ze sobą i nawiązywania kontaktu z innymi.
Zajęcia są integrującym doświadczeniem grupowym, które służy wymianie doświadczeń i poszukiwaniu kreatywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Pomagają być bardziej obecnym „tu i teraz”.
Celem zajęć jest nauka samodzielnego radzenia sobie ze stresem poprzez wykorzystanie różnych technik relaksacyjnych. Zajęcia odbywają się w pozycji leżącej przy relaksującej muzyce.
Podczas zajęć pacjenci wykonują rysunki na zadany przez terapeutów temat, następnie prace omawiane są wspólnie w grupie. Celem zajęć jest poszerzenie rozumienia siebie poprzez dzielenie się informacjami zwrotnymi przez uczestników.
Zajęcia dają możliwość podzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi, wzmocnienia pewności siebie i przezwyciężenia lęku społecznego we wspierającym środowisku.
Pacjenci uczą się jak w systematyczny i logiczny sposób planować działania i radzić sobie z problemami praktycznymi oraz wyzwaniami dnia codziennego. Szczególny nacisk położony jest na trudności, z którymi pacjenci mierzą się po zakończeniu leczenia w oddziale.
Wyjścia grupowe poza teren Instytutu do ciekawych miejsc (muzea, wystawy, kino) pod opieką personelu. Mają na celu aktywizację, rozwój umiejętności organizowania wolnego czasu i przełamywania lęku związanego z byciem poza szpitalem, domem.
Chętni uczestnicy terapii w oddziale przygotowują proste danie dla społeczności pacjentów. Taka forma aktywności pozwalana na ćwiczenie swojej samodzielności oraz umiejętności współpracy.
Zajęcia odbywają się w pracowni plastycznej wyposażonej w materiały do różnych form artystycznych (rysunek, malarstwo, rzeźba, tkactwo). Uczestnicy zajęć mają możliwość wyrażenia i poznania siebie poprzez formy plastyczne.
Pacjenci hospitalizowani w oddziale F9 mogą korzystać z pomocy pracownika socjalnego.
Do Oddziału przyjmowane są osoby dorosłe (przed ukończeniem 35 roku życia), w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach do 40 lat (np. późny początek choroby). Warunkiem koniecznym do przyjęcia do oddziału jest wyrażenie dobrowolnej zgody na pobyt i terapię oraz akceptacja regulaminu oddziału zgodnego z regulaminem Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Pacjenci są przyjmowani do oddziału F9 w trybie planowym, po uprzedniej kwalifikacji
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących kwalifikacji należy skontaktować się telefonicznie pod poniższymi numerami telefonów:
Ordynator – (22) 21 82 260
Gabinety lekarskie – (22) 45 82 260 , (22) 45 82 654
Pielęgniarka oddziałowa – (22) 45 82 655
Pokój pielęgniarek – (22) 45 82 586
Warunkiem planowego przyjęcia pacjenta do oddziału F 9 jest posiadanie skierowania do szpitala psychiatrycznego.
Do oddziału nie mogą być przyjęci chorzy:
Oddział F 9 dysponuje 26 łóżkami dla pacjentów.
Sale chorych: pokoje dwu-, cztero- i pięcioosobowe, w każdym pokoju łazienka z toaletą i prysznicem.
Inne pomieszczenia dla pacjentów znajdujące się w oddziale: sale terapii zajęciowej, sala plastyczna jadalnia, świetlica. Dostęp do biblioteki, kawiarni i kaplicy.
mgr Joanna Salbert, psycholog, psychoterapeuta, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej
Tel. (22) 45 82 674
e-mail: jsalbert@ipin.edu.pl
Bożena Załęska
Tel. (22) 45 82 733
Opis programu:
Czas trwania terapii: 12 tygodnie
Grupy: Zamknięte
Liczebność grupy: 10-12 osób
Odbiorcy programu: osoby z zespołem depresyjnym w przebiegu chorób afektywnych, reakcji adaptacyjnych i mieszanych zaburzeń lękowo-depresyjnych
Oferujemy kompleksowy program terapii dla pacjentów z zaburzeniami afektywnymi i zaburzeniami współwystępującymi. Program stworzony został na podstawie wieloletniego doświadczenia pracy z pacjentami z zaburzeniami afektywnymi. Jego realizację umożliwiają wszechstronne kwalifikacje pracowników oddziału.
Podstawowym celem specjalistycznej terapii realizowanej w ramach oddziału jest poprawa stanu psychicznego pacjentów i przygotowanie do ponownego podjęciach ról społecznych.
Codzienne zebrania zespołu umożliwiają dostosowanie planu terapeutycznego do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta.
I. Leczenie medyczne:
II. Oddziaływania psychologiczne:
1. Psychoterapia grupowa
Realizowane cele:
2. Psychoedukacja
Realizowane cele:
3. Psychodrama
Realizowane cele:
4. Aktywizacja behawioralna – Program D- PRESS
Realizowane cele:
5. Terapia zajęciowa
Realizowane cele:
6. Fototerapia
Osiem stanowisk do realizowania terapii światłem pod stałą kontrolą lekarza
W ramach pracy oddziału realizowany jest program dydaktyczny, oferujący możliwość kształcenia się dla lekarzy rezydentów, psychologów stażystów i psychologów wolontariuszy. Członkowie zespołu oddziału biorą aktywny udział w życiu badawczym i naukowym.
Zasady przyjęć pacjentów do oddziału:
Pacjenci kierowani do Oddziału przechodzą kwalifikacje u lekarza specjalisty Oddziału
W celu kwalifikacji należy skontaktować się telefonicznie pod nr tel:
„Zapisy odbywają się w dniach od poniedziałku do środy w godzinach 8:00 – 14:00”
Osoby zainteresowane udziałem w programie uprzejmie prosimy o kontakt na adres e-mail jsalbert@ipin.edu.pl lub telefoniczny 22 4582733 „( od poniedziałku do środy w godzinach 8:00 – 14:00 )”
2. Program terapeutyczny – bezsenność
Terapia bezsenności realizowana jest w ramach dwutygodniowych pobytów stacjonarnych . Zajęcia terapeutyczne odbywają się w dni powszednie w godzinach 9.00-13.00.
Kwalifikacja i przygotowanie do pobytu przeprowadzone są w czasie dwóch konsultacji psychologicznych. Po zakończeniu pobytu na oddziale realizowane są dwie ambulatoryjne wizyty kontrolne, w czasie których monitorowane są postępy uzyskane w czasie terapii.
Program terapii oparty jest o poznawczo- behawioralny protokół leczenia bezsenności, o udowodnionej skuteczności. W czasie terapii wprowadzane są podstawowe interwencje behawioralne w leczeniu bezsenności – technika ograniczenia pór snu i kontrola bodźców. Wykorzystywany jest model poznawczy i wybrane techniki poznawcze, pozwalające na radzenie sobie z nawykowymi myślami, utrwalającymi bezsenność. Podstawowe interwencje terapeutyczne wykorzystywane w leczeniu bezsenności wzbogacane są o dodatkowe umiejętności pozwalające na świadome obniżanie napięcia, tworzenie regularnego rytmu aktywności i odpoczynku, budowanie potrzeby snu. Uczestnicy programu poznają zasady higieny snu, różnorodne techniki relaksacyjne, metody skutecznego planowania zrównoważonej aktywności.
Osoby zainteresowane udziałem w programie uprzejmie prosimy o kontakt na adres e-mail jsalbert@ipin.edu.pl lub telefoniczny 22 4582733.
Warunkiem planowego przyjęcia pacjenta do Oddziału Dziennego jest posiadanie skierowania do szpitala psychiatrycznego oraz ważnego ubezpieczenia zdrowotnego (weryfikacja na podstawie eWUŚ).
Kierownik UW CZP:
mgr Marta Piotrowska
Tel. (22) 218 23 70
e-mail: mpiotrowska1@ipin.edu.pl
Koordynator UW CZP:
mgr Katarzyna Nowak
Tel. (22) 218 23 80
e-mail: knowak1@ipin.edu.pl
Kierownik Poradni UW CZP:
lek. Natalia Chłopecka
Tel. (22) 218 23 70
e-mail: nchlopecka@ipin.edu.pl
Rejestratorka Medyczna:
Natalia Krzemień, Paulina Rzeczkowska
Tel. (22) 218 23 70
Agata Skubisz
Tel. (22)4582717, 604100525, 504586572
Klaudia Łęczycka, Marlena Bieńczak
Tel. (22) 218 23 80
Lekarze specjaliści psychiatrzy:
lek. Natalia Chłopecka – Kierownik Poradni w Ursynowsko-Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego
lek. Małgorzata Maj – Kierownik Ursynowsko – Wilanowskiego Ośrodka Dziennego
lek. Ewa Paszkowska
lek. Sylwia Reich – Kierownik Ursynowsko-Wilanowskiego Zespołu Leczenia Domowego Środowiskowego
lek. Zuzanna Dukaczewska
lek. Kornelia Węgrzyn
Lekarze PZP:
lek. Mikołaj Achremczyk
lek. Ewa Buda
lek. Daria Smułek
lek. Wacław Dyrda
lek. Aleksandra Ryńska
lek. Joanna Wilemborek
lek. Justyna Sędek
dr n. med. Marta Litwińska
lek. Milena Kowalska
lek. Kornelia Węgrzyn
Psycholodzy i psychoterapeuci:
Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (Ursynów) ul. Zamiany 13
mgr Magdalena Krzyżkowiak
mgr Magdalena Lendzion
mgr Łukasz Mistarz
mgr Wiktoria Bobieni
mgr Dorota Trecek
mgr Katarzyna Kawińska
mgr Dawid Staszczyk
mgr Marta Ślaska
mgr Lena Kaszycka
mgr Marta Piotrowska
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (Wilanów) ul. Lentza 35
mgr Nina Socha
mgr Agata Płachetko
mgr Zuzanna Borek
pielęgniarka mgr Agnieszka Jóźwiak
Poradnia Zdrowia Psychicznego (Wilanów) ul. Goplańska 35
mgr Dagmara Rosikoń
mgr Karolina Kolwas
mgr Sylwia Bieda-Pietrzak
mgr Lena Fijołek
mgr Ewa Kamińska
mgr Anna Dąbrowska
mgr Marta Dudko
mgr Katarzyna Nowak
mgr Agata Płachetko
Ursynowsko – Wilanowski Ośrodek Dzienny
mgr Aleksandra Augustyn
mgr Julia Sikorska
mgr Magdalena Świtalska – Jastrzębowska
mgr Nadja Piętera
mgr Joanna Szmyd
Ursynowsko-Wilanowski Zespół Leczenia Środowiskowego
mgr Agata Skubisz-sekretarka medyczna (22) 458 27 17, 604100525
mgr Maria Paczkowska – psycholog
mgr Laura Miceli – psycholog
mgr Nina Socha – psycholog
mgr Monika Sumowska-psycholog
mgr Zuzanna Borek-psycholog
UW CZP jest częścią III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zadaniem Centrum jest zapewnienie osobom powyżej 18 roku życia z zaburzeniami psychicznymi, zamieszkałymi na obszarze działania CZP (tj. Ursynów, Wilanów). systemowej i kompleksowej opieki psychiatrycznej.
Centrum Zdrowia Psychicznego nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzależnień w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych. Zakresy te realizowane są przez odrębne jednostki.
W skład Ursynowsko Wilanowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie wchodzą:
W ZAKRESIE AMBULATORYJNYM
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w dzielnicy Ursynów jest miejscem pierwszego kontaktu z UW CZP dla mieszkańców Ursynowa. Jest on czynny od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-18:00. Adres: ul. Zamiany 13, 02-786 Warszawa, Poradnia Tel. 22 218 23 70, PZK Psycholog Tel. 797 102 209
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w dzielnicy Wilanów jest miejscem pierwszego kontaktu z UW CZP dla mieszkańców Wilanowa. Jest on czynny od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-18:00. Adres: ul.Goplańska 35, 02-956 Warszawa, Poradnia Tel. 22 218 23 80, PZK Psycholog Tel. 504 586 567
Do zadań PZK należy:
Poradnia Zdrowia Psychicznego w dzielnicy Ursynów, czynna od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-18:00. Adres: ul. Zamiany 13, 02-786 Warszawa. Tel. (22) 218 23 70
Poradnia Zdrowia Psychicznego w dzielnicy Wilanów, czynna od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-18:00. Adres: ul.Lentza 35, 02-956 Warszawa, Tel. 504 586 567, 504 586 572
Poradnia Zdrowia Psychicznego w dzielnicy Wilanów, czynna od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-18:00. Adres: ul.Goplańska 35, 02-956 Warszawa, Tel. (22) 218 23 80
Do zadań Poradni Zdrowia Psychicznego (PZP) należy:
Świadczenia PZP udzielane przez:
W ZAKRESIE DZIENNYM
Ursynowsko – Wilanowski Ośrodek Dzienny, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8:00-13:00. Adres: ul. Goplańska 35, 02-956 Warszawa, Tel. (22) 218 23 80
W Ursynowsko – Wilanowskim Ośrodku Dziennym prowadzony jest program terapeutyczny oraz diagnostyczny dla pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi ze szczególnym uwzględnieniem:
Zasady przyjęć pacjentów do oddziału:
Do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego jest wymagane skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Pacjenci kierowani do oddziału przechodzą kwalifikacje u lekarza specjalisty oddziału.
W celu kwalifikacji należy skontaktować się telefonicznie pod nr tel.: 22 218 23 80.
Opis programu:
Czas trwania terapii: ustalany jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym, orientacyjnie trwa od 2 do 12 tygodni
Grupy: otwarte
Liczebność grupy: do 12 osób
Podstawowym celem terapii realizowanej w ramach oddziału jest poprawa stanu psychicznego pacjentów: zmniejszenie nasilenia objawów oraz poprawa funkcjonowania w różnych rolach życiowych.
Codzienne zebrania zespołu umożliwiają dostosowanie planu terapeutycznego do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta.
Realizowane cele:
W razie stwierdzenia wskazań do poszerzenia diagnostyki na oddziale możliwe jest przeprowadzenie testów psychologicznych, badań laboratoryjnych, obrazowych i neurofizjologicznych.
W ZAKRESIE LECZENIA ŚRODOWISKOWEGO (DOMOWEGO)
Zespół Leczenia Środowiskowego, pracuje od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Większość świadczeń realizowanych jest w miejscu zamieszkania pacjenta lub w lokalizacji przy ul. Goplańskiej 35.
Do świadczeń udzielanych przez Zespół Leczenia Środowiskowego kwalifikuje lekarz psychiatra.
W ZAKRESIE STACJONARNYM
Oddziały Psychiatryczne F-5 i F-6 III Kliniki Psychiatrycznej IPiN, czynne całą dobę.
W stanach nagłych pomoc można uzyskać w Izbie Przyjęć IPiN przy ul. Jana III Sobieskiego 9, 02-957
w Warszawie.
Na wizytę w Ursynowsko- Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego można zapisać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00:
JAK DO NAS DOJECHAĆ:
Ursynowskie-Wilanowskie Centrum Zdrowia Psychicznego (UWCZP) usytuowane jest niedaleko stacji metra oraz przystanków autobusowych.
Dojazd autobusem do przystanku:
– Ursynów Płn. (173 m) Autobus: 179 185 193 195 209 239 503
– Wiolinowa (344 m) Autobus: 209
– Metro Stokłosy (468 m), Autobusy: 179 193 209 239
– Metro Ursynów (481 m) Autobus: 136 179 195 209
– Koncertowa (675 m) Autobus: 136
Dojazd metrem:
– Stacja Metra Stokłosy (480 m)
– Stacja Metra Ursynów (493 m)
dr hab. n. med. Barbara Remberk
ul. Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Tel. (22) 45 82 631
e-mail: klinikadim@ipin.edu.pl
skany skierowań o przyjęcie do Oddziału Kliniki prosimy wysyłać mailem na adres skierowaniakdim@ipin.edu.pl
Ordynator:
lek. Joanna Brągoszewska
specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
Pielęgniarka oddziałowa:
mgr Monika Twardowska
Zespół terapeutyczny:
lek. Anna Katarzyna Bażyńska –
specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
lek. Łukasz Szostakiewicz, asystent naukowy,
specjalista psychiatra, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
lek. Anna Gralewicz
specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
lek. Magdalena Janusz
specjalista psychiatra dzieci i młodzieży
lek. Magdalena Castello-Rokicka
specjalista pediatra, w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży
dr n. med. Katarzyna Biernacka
specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta CBT, superwizor CBT
mgr Anna Głowacka–Grzelak
pedagog, certyfikowany psychoterapeuta PTP, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
mgr Elżbieta Marusiak
psycholog, psychoterapeuta, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży;
mgr Aleksandra Majkowska
psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTP,specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
mgr Anna Igalson
psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTTPB, superwizor dydaktyk PTTPB
mgr Katarzyna Kwiatkowska
psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta PTP, w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej
mgr Aleksandra Majkowska
kontakt telefoniczny w sprawie potwierdzenia konsultacji i terapii rodzinnych pod numerem telefonu 22 458 25 92
Osoby zainteresowane udziałem w stażu w KPDiM prosimy o kontakt na adres: stazyscikpdim@ipin.edu.pl oraz pod nr telefonu 22 218 22 48 we wtorki w godzinach 8:30-9:30 z Elżbietą Marusiak lub Anną Igalson.
Informacje o warunkach stażu i programie stażowym do pobrania tutaj
Lekarze rezydenci:
lek. Anuszkiewicz Krzysztof
lek. Bujacz – Wiatrowska Ewa
lek. Gozdanek Aleksandra Marta
lek. Grochowska Katarzyna Elżbieta
lek. Korch-Konończuk Agata
lek. Łapczyńska Aleksandra
lek. Napierała-Bińka Natalia Maria
lek. Ołtarzewska Anna
lek. Szychowski-Nowak Miłosz Bolesław
lek. Youssef Khalil Monika
lek. Konecka Małgorzata
lek. Domysławska Urszula
lek. Gródecka Zofia
lek. Brendota Angelika
lek. Czerwińska Aleksandra
lek. Rosiek Aleksandra
lek. Bardadin Kamila
Pracownicy Kliniki są członkami szeregu towarzystw naukowych:
Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i jego sekcji naukowych, Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Behawiolano-Poznawczej, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych, EuropeanAssociation of Psychotherapy, International EarlyPsychosisAssociation.
Przyjęcie do szpitala:
Do szpitala przyjmowani są pacjenci w trybie nagłym oraz w trybie planowym.
Przypadki nagłe: w dni ostrych dyżurów przyjmujemy pacjentów w stanie zagrożenia życia w wieku 14 – 18 lat.
Przypadki planowe: W trybie planowym leczymy młodzież w wieku 13-19 lat. Osoby pełnoletnie mogą być leczone w naszym ośrodku tylko wówczas, gdy są uczniami dziennej szkoły i posiadają ważną legitymację szkolną. W celu zgłoszenia się do oddziału należy wysłać skan skierowania do szpitala mailem na adres skierowaniakdim@ipin.edu.pl i oczekiwać na telefoniczną wiadomość o terminie przyjęcia. Proszę upewnić się, że na skierowaniu jest zapisany numer telefonu umożliwiający kontakt z rodzicami pacjenta. W przypadku osób pełnoletnich należy dołączyć ksero legitymacji szkolnej.
Co zabrać na oddział
Leczenie na oddziale:
W leczeniu korzystamy z metod biologicznych (farmakoterapia) oraz proponujemy intensywny program terapeutyczny. Opis programu znajduje się w tabeli poniżej.
Rodzaj zajęć | Jak często |
Spotkanie społeczności terapeutycznej | We wszystkie dni robocze około 15 minut |
Terapia Grupowa | 2 x w tygodniu 75 minut |
Psychorysunek | 1 x w tygodniu 90 minut |
Terapia rodzinna | Zwykle raz w trakcie pobytu, możliwość konsultacji po zakończeniu hospitalizacji |
Wsparcie psychologiczne | Około 2 razy w tygodniu |
Spotkania z lekarzem prowadzącym | We wszystkie dni robocze |
Tylko dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania | |
Program behawioralny | Obejmuje cały okres hospitalizacji |
Psychoedukacja dotycząca zaburzeń odżywiania | 1 x w tygodniu 45 minut |
W Klinice stworzony został specjalny program leczenia zaburzeń odżywiania, odrębny dla pacjentów z rozpoznaniem bulimii i odrębny dla pacjentów z rozpoznaniem anoreksji.
Na terenie oddziału działa szkoła – prowadzimy zajęcia od 7 klasy szkoły podstawowej do końca liceum.
Koordynator oddziału: mgr Ewa Brzóska
Do oddziału kwalifikowani są pacjenci
Prosimy o dostarczenie skierowania na oddział dzienny dla młodzieży wystawionego przez lekarza pracującego w placówce z kontraktem NFZ – psychiatra dzieci i młodzieży, psychiatra, pediatra, lekarz rodzinny. Skan skierowania należy przesłać mailem na adres jak poniżej.
Dane kontaktowe:
E-mail: rejestracja_goplanska@ipin.edu.pl
Rejestracja oddziału: 731 110 650
Można skorzystać z porady lekarza lub psychologa.
Telefon do rejestracji:
Tel. (22) 45 82 611
Poradnia przeprowadza diagnozę w kierunku całościowych zaburzeń rozwoju oraz wydaje zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
Telefon do rejestracji:
Tel. (22) 45 82 611
lek. Dorota Prażmowska
st. asystent, psychiatra dzieci i młodzieży, specjalista psychiatra
lek. Monika Porowska
st. asystent, specjalista psychiatra
mgr Justyna Kanciała
psycholog
mgr Agnieszka Łucjanek
psycholog
mgr Justyna Gołowin
psycholog
mgr Małgorzata Cychowska
pedagog specjalny, psycholog kliniczny
Klinika prowadzi intensywną działalność naukową i edukacyjną.
Aktualne kierunki badań:
Najnowsze publikacje:
2/484
Działalność na rzecz zdrowia psychicznego i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Pracownicy Kliniki włączają się w działania na rzecz zdrowia psychicznego i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przejawia się to zaangażowaniem w prace towarzystw naukowych i zespołów roboczych
dr hab. n. med. Barbara Remberk
lek. med. Anna Gralewicz
Nasza misja:
Działamy w oparciu o zintegrowany model oddziaływań terapeutycznych, łącząc wieloletnie doświadczenie z nowoczesnymi standardami.
Informacje ogólne
Klinika Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania przy IPIN jest najstarszą placówką w Polsce prowadzącą program terapeutyczny w formie krótkoterminowej intensywnej kompleksowej psychoterapii grupowej. Jego podstawę stanowi model biologiczno-psychologiczno-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk społecznego uczenia się w społeczności terapeutycznej w nurcie psychoterapii integracyjnej Głównie reprezentowane podejścia to: psychodynamiczne wraz z teoriami relacji z obiektem, przywiązania, mentalizacji, intensywnej terapii dynamicznej, behawioralno-poznawcze, systemowe i humanistyczne.
Wszyscy pracownicy zespołu przestrzegają zasad Kodeksu Etycznego Psychoterapeuty, Lekarza, Pielęgniarki, systematycznie kształcą się, a swoją pracę poddają superwizji zarówno koleżeńskiej w ramach odpraw, omówienia zajęć, zebrań klinicznych, jak i regularnej superwizji zewnętrznej prowadzonej przez certyfikowanych superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
W skład Kliniki wchodzi Oddział Całodobowy Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania w którym prowadzone są zajęcia w 3 grupach po ok. 11 osób oraz Oddział Dzienny Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania w którym prowadzone są zajęcia w 2 grupach po ok. 11 osób.
Klinika jest na liście akredytowanych ośrodków stażowych Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Oddziały Kliniki realizują bogatą ofertę szkoleniową staży i wolontariatu, skierowaną do psychologów, psychologów w czasie specjalizacji z psychologii klinicznej, lekarzy w czasie specjalizacji z psychiatrii, psychoterapeutów, psychoterapeutów w trakcie szkolenia z psychoterapii.
Staż jest płatny, odbywa się codziennie w godzinach 8-15, minimalny czas stażu to jeden miesiąc. Podejmujący go dołącza do jednej z grup zespołu terapeutycznego i obserwuje proces leczenia w czasie zajęć prowadzonych dla pacjentów w ramach programu terapeutycznego. Bierze czynny udział w pracy zespołu terapeutycznego (odprawach, omawianiu zajęć, zebraniach klinicznych i naukowych), może być poproszony o poprowadzenie niektórych z zajęć. Jest możliwość odbywania staży terapeutycznych na obu oddziałach Kliniki (całodobowym i dziennym). W sprawach staży wolontariatów i pracy prosimy kierować się do sekretariatu Kliniki.
Struktura Kliniki oraz dane kontaktowe
Sekretariat: Tel. (22) 45 82 563
ul. Sobieskiego 9, 02-957 Warszawa
budynek F, I piętro, pok. 136
e-mail: sekretariatkn@ipin.edu.pl
p.o. Kierownika Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania
e-mail: apermoda@ipin.edu.pl
dr n. med. Stanisław Oziemski – psycholog, specjalista psycholog kliniczny certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
e-mail: soziemski@ipin.edu.pl
lek. Andrzej Minor - specjalista psychiatra, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacyjnego
e-mail: aminor@ipin.edu.pl
Pielęgniarka Oddziałowa:
Mgr Małgorzata Dzwonkowska- specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego.
e-mail: mdzwonkowska@ipin.edu.pl
Psychoterapeuci:
Mgr Katarzyna Kwiatkowska – psycholożka, specjalista psycholog kliniczny, specjalista w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Mgr Piotr Kusto – psycholog, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacyjnego w Polskim Towarzystwie Psychologicznym
Mgr Monika Wasińska-Andrunyk- psycholog, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacyjnego w Polskim Towarzystwie Terapii Poznawczo Behawioralnej
Mgr Monika Lewandowska - psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacyjnego w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym
Mgr Katarzyna Bobrowska-Jabłońska - mgr Katarzyna Bobrowska-Jabłońska- psycholog, certyfikowana psychoterapeutka Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Mgr Marcin Król - psycholog, specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta z Europejskim Certyfikatem Psychoterapeuty EAP.
Mgr Aleksandra Kurach - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacyjnego w Polskim Towarzystwie Terapii Poznawczo Behawioralnej
Dr Izabella Haertlé – doktor nauk społecznych, psycholożka, specjalista w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży.
Mgr Kinga Baranowska - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacyjnego w Polskim Towarzystwie Psychologicznym
Terapeuci:
Mgr Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk – pedagog, choreoterapeutka
lic. Katarzyna Basiukiewicz –muzykoterapeutka, terapeutka zajęciowa, w trakcie studiów psychologicznych
Kierownik Oddziału Dziennego Kliniki Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania
dr n. med. Paulina Rok-Bujko - specjalistka psychiatra, specjalistka psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta w procesie certyfikacji, magister psychologii
e-mail: prok@ipin.edu.pl
Pielęgniarka:
Mgr Iwona Szafrańska – magister pielęgniarstwa, magister psychologii, specjalistka psychoterapii w dziedzinie uzależnień
e-mail: iszafranska@ipin.edu.pl
Psychoterapeuci:
Mgr Anna Kunicka – magister psychologii, specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacyjnego.
dr n. hum. Małgorzata Chądzyńska - magister psycholog, specjalistka psychologii klinicznej, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Mgr Ilona Popławska – magister psychologii w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, psychoterapeutka certyfikowana PTTPB Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej, certyfikowana psychoterapeutka w nurcie terapii schematu.
Mgr Magdalena Sibicka-Witkowska – magister psychologii, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacyjnego.
Terapeuci:
Mgr Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk – pedagog, choreoterapeutka
Mgr Marlena Podlecka – oligofrenopedagog, terapeutka logoterapii
e-mail: mpodlecka@ipin.edu.pl
Kierownik:
p.o. kierownika
prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman
tel: (22) 45 82 860
Ordynator Oddziału:
lek. Małgorzata Luks
Tel. (22) 45 82 864
Pielęgniarka Oddziałowa:
Barbara Sejka
Tel. (22) 21 82 333
Pracownik Socjalny:
Hanna Gajek
Tel. (22) 21 82 310
Kontakt:
Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Budynek S
Sekretariat
Tel. (22) 45 82 859
Fax: (22) 45 82 664
e-mail: kps@ipin.edu.pl
Struktura organizacyjna
Działalność naukowa
Klinika psychiatrii sądowej realizuje programy statutowe, projekty krajowe i międzynarodowe w zakresie problematyki nie tylko psychiatryczno-psychologicznej, ale także zagadnień leżących na pograniczu medycyny i prawa, psychopatologii życia społecznego i resocjalizacji. W zakres naukowych zainteresowań Kliniki wchodzą przede wszystkim następujące zagadnienia:
lek. med. Dorota Berndt
lek. Monika Szymczakowska
Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
Jolanta Jamrozik
Tel. (22) 45 82 740
Fax. (22) 65 19 311
e-mail: jamrozik@ipin.edu.pl
W Oddziale Leczenia Zespołów Abstynencyjnych (OLZA) prowadzi się diagnostykę i leczenie osób
z alkoholowymi zespołami abstynencyjnymi, pomaga się odstawić leki uspokajające i nasenne
i leczy się zespoły abstynencyjne występujące przy odstawianiu tych leków. W trakcie pobytu przeprowadzana jest diagnostyka mająca na celu wykluczenie innych zagrażających zdrowiu lub życiu przyczyn zaburzeń powodujących objawy podobne do zespołów abstynencyjnych. Leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych trwa zazwyczaj około 10 dni i traktowane jest, jako wstęp do leczenia odwykowego. W trakcie pobytu pacjent konsultowany jest przez lekarzy i terapeutów oddziału w celu rozpoznania sytuacji i zaproponowania najbardziej właściwej dla pacjenta terapii po zakończeniu detoksykacji.
Odstawianie leków uspokajających i nasennych i leczenie benzodiazepinowych zespołów abstynencyjnych trwa do 8 tygodni. Leczenie benzodiazepinowych zespołów abstynencyjnych odbywa się na podstawie skierowania na druku o nazwie „skierowanie do szpitala psychiatrycznego” wydawanego przez lekarza, najlepiej lekarza psychiatrę. Skierowanie powinno zawierać wszystkie dane pacjenta, lekarza oraz placówki kierującej wraz z niezbędnymi kodami resortowymi, a także dokładny wywiad. Przyjęcia do OLZA pacjentów lekowych odbywają się w trybie przyjęć planowych (z kolejki). Po przesłaniu skierowania na mail lub drogą pocztową (ksero skierowania) do sekretariatu zostaje zaproponowany termin planowego przyjęcia. Kwalifikacje telefoniczne możliwe w dni powszednie między 8.30-12.00. W razie wątpliwości (diagnostycznych, kwalifikacyjnych, organizacyjnych) kwalifikacje bezpośrednie (osobiste nie przez telefon) do uzgodnienia indywidualnie.
Tel. (22) 45 82 691
Tel. (22) 45 82 753
Tel. (22) 45 82 754
Tel. (22) 45 82 721
Tel. (22) 21 82 328
Zapraszamy do naszego Ośrodka osoby uzależnione od alkoholu i z uzależnieniem mieszanym (od alkoholu i innego środka psychoaktywnego lub nałogów behawioralnych) chcące zmienić swoje życie i poprawić jego jakość.
Nasz ośrodek od wielu lat pomaga osobom uzależnionym. Posiada ponad 30 – letnią tradycje. Jest jednym z najdłużej funkcjonujących profesjonalnych ośrodków odwykowych w Polsce.
– objęci są opieką medyczną i terapeutyczną
– na czas terapii otrzymują zwolnienie lekarskie
– zapewniony jest podczas pobytu posiłek regeneracyjny
– po zakończeniu leczenia pacjenci otrzymują zaświadczenie o pobycie na oddziale
– terapia jest prowadzona w warunkach życzliwej , pełnej szacunku i uważności atmosfery
– sobota, niedziela i święta są dniami wolnymi od zajęć
Czas trwania terapii – ok. 8 tygodni ( 5 dni w tygodniu pon. – pt w godz. 8.00 – 15.35)
Przyjęcia do Dziennego Oddziału Ośrodka może poprzedzone być konsultacją.
Zapisy drogą telefoniczną tel. 22 45 82 685, 22 45 82 575
1/ Dowód osobisty
2/ Skierowanie do szpitala psychiatrycznego – Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (kontrakt z NFZ): z Poradni Uzależnień , lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego
3/ jeśli ktoś posiada : dokumentację medyczną , karty informacyjne z innych pobytów, informacje o przyjmowanych lekach.
4/przed zgłoszeniem się do oddziału należy utrzymywać abstynencję od alkoholu i innych środków psychoaktywnych przez min. 7 dni.
5/przy przyjęciu prosimy o dostarczenie aktualnych wyników badań laboratoryjnych w tym: morfologii krwi, ASPAT, ALAT, amylazy, GGTP, bilirubiny, K, MA.
W razie pytań, wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami: e-mail otu@ipin.edu.pl , nr tel: 22 458-26-85, 22 458-25-75.
Tel. (22) 45 82 685
Fax. (22) 651 9 318
Tel. (22) 45 82 685
Fax. (22) 65 19 318
Tel. (22) 45 82 685
Fax. (22) 65 19 318
Ambulatoryjny Zespół Leczenia Uzależnień (dawna „Goplańska) świadczy pomoc psychologiczną/terapeutyczną dla osób dorosłych z problemem alkoholowym i dotyczącym innych środków zmieniających świadomość (uzależnionych, szkodliwie używających) oraz osobom bliskim osób uzależnionych: członkom rodziny; małżonkom, partnerom (współuzależnienie); osobom, które wychowały się w rodzinie z problemem uzależnienia (DDA). Leczenie w Ambulatoryjnym Zespole Leczenia Uzależnień (AZLU) odbywa się w dni pracujące od poniedziałku do piątku w godzinach 8–20. Na pierwszą wizytę z Psychologiem/Terapeutą można zapisać się osobiście w poradni lub telefonicznie (tel. 22 458 27 88). Osoby współuzależnione i z rodzin dotkniętych uzależnieniem (DDA) przyjmowane są na podstawie skierowania od lekarza. Informacje na temat wymaganego skierowania oraz umówienie pierwszej wizyty odbywa się poprzez kontakt z Rejestracją AZLU: osobiście lub telefonicznie (tel. 22 458 27 88). Psycholog/Terapeuta na podstawie indywidualnego/nych spotkań z Pacjentem, uzyskanych od Pacjenta informacji i ocenie problemu, z którym zgłasza się Pacjent podejmuje decyzję odnośnie do dalszego leczenia. Cały proces decyzji dotyczący zaleceń odbywa się w dialogu z Pacjentem. Osobom uzależnionym i współuzależnionym może zostać zaoferowana terapia grupowa w trybie ambulatoryjnym przez okres około 2 lat lub indywidualny kontakt z Psychologiem/Terapeutą w trybie ambulatoryjnym. Terapia grupowa odbywa się z częstotliwością spotkań 1- 2 w tygodniu w godzinach wieczornych (o godzinie 18:00), czas trwania spotkań to
2 godziny. Po ukończeniu terapii na prośbę Pacjenta jest wydawane zaświadczenie potwierdzające zakończenie terapii. W trakcie terapii Pacjentowi na jego prośbę może zostać wydane zaświadczenie potwierdzające fakt jego uczestniczenia w terapii. Terapia osób z rodzin uzależnionych (DDA) trwa rok (dla osób w wieku 41-60) lub 2 lata (25-40). Zespół realizuje szeroką ofertę w ramach ponadpodstawowego programu z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom kierowaną do mieszkańców m.st. Warszawy z dotacji miastowych.
Tel. (22) 45 82 688
Tel. (22) 45 82 688
Tel. (22) 45 82 788
Poradnia metadonowa. Program substytucyjny. W programie świadczone są usługi psychoterapeutyczne (z nastawieniem na terapię indywidualną) i psychiatryczne. Regulamin programu oparty jest o rozporządzenie Ministra Zdrowia. Kwalifikacja do Programu odbywa się od poniedziałku do piątku godzina 9:00-11:00. Należy zgłosić się z dowodem osobistym i dokumentacją medyczną. Kryteria kwalifikacji do Programu substytucyjnego w IPiN: osoby pełnoletnie, rozpoznanie uzależnienia od opiodiów (F11), wyrażenie zgody na przyjmowanie leku substytucyjnego. Leki stosowane do substytucji to: metadon (w postaci syropu) oraz naltrekson (w postaci rozpuszczalnych w jamie ustnej tabletek). Celem programu są poprawa stanu psychicznego i somatycznego, ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą dożylną, powrót do pełnienia ról społecznych, zmniejszenie kryminalizacji.
Godziny otwarcia punktu wydawania substytutu:
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 15:00
Sobota – Niedziela 7:30 – 11:30.
Tel. (22) 45 82 759
Tel. (22) 45 82 670
Tel. (22) 45 82 875
Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień (ZPLU) od lat realizuje zadania w interesie zdrowia publicznego. Pracownicy naukowi zatrudnieni w ZPLU realizują projekty statutowe w dziedzinie nauk o zdrowiu, w szczególności prowadzą badania nad konceptualizacją, profilaktyką uzależnień (od alkoholu, benzodiazepin, leków nasennych oraz nałogów behawioralnych) oraz optymalizacją metod ich leczenia. ZPLU oferuje możliwość odbycia stażu dla osób, które w swojej pracy stykają się z problematyką uzależnień (psychologów, pedagogów. lekarzy, pracowników socjalnych, prawników etc.). Chętni proszeni są o kontakt z kierownikiem zespołu lub kierownikami poszczególnych jednostek.
Ciasteczka, czyli niewielkie dokumenty tekstowe, wykorzystywane są przez witryny internetowe, aby poprawić efektywność korzystania z nich przez użytkowników.
Zgodnie z prawem, zezwala się na zapisywanie ciasteczek na urządzeniu użytkownika tylko wtedy, gdy są one kluczowe dla działania danej strony. W przypadku innych typów ciasteczek, wymagana jest zgoda użytkownika.
Nasza strona wykorzystuje różnorodne ciasteczka, w tym te dostarczane przez zewnętrzne serwisy, które są obecne na naszym portalu.