– zajęcia prowadzi instruktor terapii zajęciowej
mgr Małgorzata Lewandowska
(absolwentka Wydziału Rewalidacji i
Resocjalizacji Wyższej Szkoły Pedagogiki
Specjalnej w Warszawie w zakresie
oligofrenopedagogiki)
A)
CERAMIKA jest częścią historii ludzkości od najdawniejszych czasów i odzwierciedla zmieniające się zwyczaje i rytuały cywilizacyjne – ludzie wykonywali z gliny przedmioty wotywne, które wyrażały ich uczucia religijne. Ceramika użytkowa pojawiła się w czasie, gdy człowiek zaczął uprawiać rolę. Wynalazek koła garncarskiego stanowił ogromny krok naprzód w upowszechnieniu ceramiki.
ZAJĘCIA w pracowni ceramiki rozwijają wrażliwość twórczą uczestników, rozwijają zainteresowania i indywidualne zdolności, doskonalą sprawność manualną i koordynację ruchową. Z ceramiką wiąże się również malowanie i zdobienie farbami ceramicznymi wykonanych przedmiotów oraz gotowych przedmiotów użytkowych. Uczestnicy cały czas doskonalą nabyte umiejętności.
MATERIAŁY używane w pracowni ceramiki
ETAPY PRACY w pracowni ceramiki
Wykonanie obrazu – mozaiki ceramicznej
Praca na kole garncarskim
B)
KRAWIECTWO
W czasie zajęć z krawiectwa uczestnicy nabywają umiejętność szycia ręcznego, szycia na maszynie, krojenia materiałów, dobierania materiałów i kolorów oraz prawidłowego prasowania różnych rodzajów tkanin, a także opanowują przydatne w życiu codziennym umiejętności jak przyszycie guzika, prostych poprawek i przeróbek krawieckich itp.
Uczestnicy uczą się staranności i dokładności wykonywanych czynności.
ETAPY PRACY W PRACOWNI KRAWIECTWA
PATCHWORK – technika polegająca na tworzeniu obrazów lub wzorów geometrycznych poprzez zszywanie fragmentów różnych materiałów. Patchwork nie jest, jak niektórzy myślą, zwykłym szyciem lecz prawdziwą sztuką dobierania kolorów z zastosowaniem nierzadko skomplikowanych technik krawieckich. Tworzenie patchworku jest niezwykle pracochłonnym i czasochłonnym zajęciem. Z resztek i niepotrzebnych skrawków materiału powstają piękne, oryginalne i niecodzienne tkaniny dekoracyjne, narzuty, poduszki, również torby i ubrania.
ETAPY POWSTAWANIA PATCHWORKU: Po wybraniu projektu, poszczególne kawałki materiału, odpowiednio przycięte, układa się według wcześniej przygotowanego wzoru a następnie zszywa. Pozszywane kawałki tworzą wierzchnią, dekoracyjną warstwę patchworku. Pikowanie tkaniny podkreśla kontury wzorów i dodaje patchworkom uroku. Do dekoracji patchworku można również stosować aplikacje. W celu uwypuklenia faktury, nadania objętości i ocieplenia patchworku, z poliestru wykonuje się środkową, wypełniającą warstwę. Warstwa spodnia patchworku to jednolita tkanina nadająca gładkości i trwałości.
Ciasteczka, czyli niewielkie dokumenty tekstowe, wykorzystywane są przez witryny internetowe, aby poprawić efektywność korzystania z nich przez użytkowników.
Zgodnie z prawem, zezwala się na zapisywanie ciasteczek na urządzeniu użytkownika tylko wtedy, gdy są one kluczowe dla działania danej strony. W przypadku innych typów ciasteczek, wymagana jest zgoda użytkownika.
Nasza strona wykorzystuje różnorodne ciasteczka, w tym te dostarczane przez zewnętrzne serwisy, które są obecne na naszym portalu.