- Ważne informacje
- Pilotaż „Dobry posiłek w szpitalu”
- Kontakt
- Poradnia zaburzeń snu
- Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego
- Ursynowsko-Wilanowskie Centrum Zdrowia Psychicznego (UW CZP)
- Zakład Radiologii
- Zakład Genetyki
- Pracownia Neuroimmunologii
- Do pobrania
- Dokumentacja medyczna
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- Rzecznik i Prawa Pacjenta
- Obowiązek informacyjny wynikający z Ustawy o ochronie danych osobowych
- Poradnie
Kontakt
Zakład Radiologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
Warszawa-Mokotów
ul. Sobieskiego 9
02-957 Warszawa
Godziny pracy i nr kontaktowe do rejestracji:
Pracownia Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego
Poniedziałek – Piątek 8:00-18:00
Rejestracja tel: (22) 45 82 719
Pracownia Radiologii Klasycznej i USG
Poniedziałek – Piątek 8:00-13.30 i po uzgodnieniu później
Rejestracja tel: (22) 45 82 719
W dni świąteczne rejestracja jest nieczynna, a w dni przedświąteczne odbiór wyników do godziny 16.
Dla pacjenta
Zgłaszając się do pracowni diagnostycznej oczekujemy, że szybko, bezpiecznie, poprawnie wykonamy badanie obrazowe oraz na jego podstawie lekarz radiolog bezbłędnie postawi diagnozę, na podstawie, której lekarz klinicysta zastosuje właściwe leczenie. Dla części badań jest możliwe ich przeprowadzenie bez przygotowania. W przypadku innych badań konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności ,które umożliwią ich właściwy przebieg to znaczy: bezpieczne dla pacjenta, szybkie, wysokiej jakości, pozbawione artefaktów a przede wszystkim diagnostyczne.
Badania w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej wymagają wcześniejszego przygotowania, ponieważ gazy jelitowe powstające w czasie procesów trawienia, a także powietrze połykane podczas mówienia, jedzenia i palenia oraz masy kałowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają niekiedy prawidłowe wykonanie badania. Gdy mamy zlecone badanie wymagające zachowania specjalnej diety przez 1 lub 2 dni, a zażywamy na stale leki związane z terapią chorób przewlekłych, to tej terapii nie przerywamy. Leki stosowane na nadciśnienie, na serce, przeciwastmatyczne i inne przyjmujmy popijając je niewielką czystej wody.
Przygotowanie do badań
UWAGA! Przygotowania do badań diagnostycznych dają gwarancję, że obraz będzie dobrej jakości, a to umożliwi dokładną ocenę badanych narządów i właściwą diagnozę, a także bezpieczny przebieg badania.
Co każdy pacjent powinien wiedzieć przed wykonaniem badania:
- Przygotowanie do badania. Pacjent powinien być na czczo tzn. nie wolno jeść 4 godziny przed badaniem; jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, należy je przyjąć o wyznaczonej porze popijając dużą ilością wody, wyjątkiem są leki zawierające metforminę, które należy odstawić 24h przed badaniem. Konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań wraz z płytą.
- W czasie badania może zajść potrzeba podania środka kontrastowego, wiąże się to z możliwymi reakcjami uczuleniowymi. Przed podaniem środka kontrastowego pacjent otrzymuje informację z listą ewentualnych powikłań oraz wyraża zgodę na podanie środka kontrastowego. Do badania z kontrastem wymagany jest aktualny wynik kreatyniny i TSH.
- W czasie badania pacjent powinien leżeć w bezruchu.
- Badanie tomografii komputerowej jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.
Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania
- W czasie badania może zajść potrzeba podania środka kontrastowego, wiąże się to z możliwymi reakcjami uczuleniowymi, o których pacjent jest informowany przez personel. Przed podaniem środka kontrastowego pacjent musi wyrazić pisemną zgodę. Do badania z kontrastem wymagany jest aktualny wynik kreatyniny.
- Konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań wraz z płytą.
- W czasie badania pacjent powinien leżeć w bezruchu.
- U pacjentów z wszczepionym elementami metalowymi wymagane jest zaświadczenie od lekarza o barku przeciwwskazań do badania w rezonansie magnetycznym o mocy 1,5T lub 3T
Badanie rezonansu magnetycznego jest bezwzględnie przeciwwskazane u pacjentów ze stymulatorem serca
BADANIA WYKONYWANE NA POTRZEBY DZIAŁALNOŚCI IPiN
- Przygotowanie do badania. W przypadku wykonywania badań klatki piersiowej nie wymagane jest żadne przygotowanie. W przypadku badań przeglądowych dotyczących jamy brzusznej, kręgosłupa lędźwiowego oraz urografii wymagane jest oczyszczeniem jelit z mas kałowych oraz gazów jelitowych. W tym celu w przeddzień badania należy spożyć środek przeczyszczający oraz w dniu badania zgłosić się na czczo.
W nagłych przypadkach badania jamy brzusznej wykonywane są bez przygotowania. - Badania RTG są przeciwwskazane u kobiet w ciąży.
- Przygotowanie do badania. W przypadku badania USG jamy brzusznej pacjent powinien być na czczo, niewolno ani jeść ani pić przed badaniem , nie wolno również palić papierosów, należy przyjąć leki w przypadku chorób przewlekłych. Przez 3 dni przed badaniem nie powinno się spożywać produktów wzdymających tj. kapusta, rośliny strączkowe, napoje gazowane. Zalecane jest również przyjęcie w przeddzień badania produktu redukującego ilość gazów jelitowy np. Espumisan 3 x 2 tabl.W przypadku badania USG narządów miednicy mniejszej ( prostata, narząd rodny, pęcherz moczowy) oprócz przygotowania jak do badania USG jamy brzusznej należy wypić ok. 1l wody i na badanie zgłosić się z już wypełnionym pęcherzem.
W przypadku badania USG tarczycy niewymagalne jest żadne przygotowanie pacjenta.
Oferta
Wykaz badań wykonywanych w Pracowni Rentgenowskiej (RTG):
RTG klatki piersiowej
- P-A,
- boczne
RTG kręgosłupa w odcinkach:
- szyjnym,
- piersiowym
- lędźwiowym
RTG kończyn, górnej, dolnej i miednicy:
- stawy barkowe,
- stawy łokciowe,
- nadgarstki,
- ręce,
- stawy kolanowe,
- stawy skokowe, stopy,
- kości długie
- miednica,
- stawy krzyżowo-biodrowe,
RTG czaszki:
- kości pokrywy czaszki,
- twarzoczaszka,
- oczodoły
- zatoki przynosowe
Wykaz badań wykonywanych w Pracowni Tomografii Komputerowej (TK):
- badanie głowy jedno- lub/i dwufazowe
- badanie uszu,
- zatok przynosowych,
- twarzoczaszki; jedno- lub/i dwufazowe
- szyja miękko-tkankowa
- badanie klatki piersiowej dwufazowe
- badanie HRCT płuc
- badanie jamy brzusznej; dwu- lub/i trójfazowe
- badanie narządów miednicy mniejszej dwufazowe
- badanie kręgosłupa w odcinku:
- szyjnym,
- piersiowym
- lędźwiowym
- badanie kości długich i płaskich, badanie stawów
- badania angio naczyń wewnątrz i zewnątrz czaszkowych
- venografa naczyń mózgowych
- badanie angio aorty brzusznej
- badanie angio naczyń kończyn dolnych
Wykaz badań wykonywanych w Pracowni Rezonansu Magnetycznego (MR):
- badanie głowy jedno- lub/i dwufazowe
- badanie przysadki mózgowej dwufazowe
- badanie twarzoczaszki; jedno- lub/i dwufazowe
- angio-MR
- tętnic mózgowia
- tętnic szyi; jedno- lub/i dwufazowe
- badanie dyfuzyjne(DWI)mózgowia
- badanie kręgosłupa w odcinkach:
- szyjnym,
- piersiowym
- lędźwiowym; jedno- lub/i dwufazowe
- badanie stawów kolanowych, biodrowych
Wykaz badań wykonywanych w Pracowni Ultrasonografii (USG):
- USG jamy brzusznej
- USG tarczycy
- USG ślinianek
- USG węzłów chłonnych
- USG stawów
Badania tomografii komputerowej wykonywane są urządzeniem spiralnym, o 64-rzędowej konstrukcji układu detektorów firmy GE –EVO Revolution. Zakupionym i pracującym od 2018 roku. Pozwala to na skrócenie czasu badania, zmniejszenie obciążenia dawką pacjenta oraz poprawia jakość badania zwiększając rozdzielczość przestrzenną i kontrastową.
Pracownia dysponuje wstrzykiwaczem automatycznym do podawania środka kontrastowego. Możliwość zapisu cyfrowej kopii badania na dysku CD-R/RW i/lub MO.
System MR (rezonans magnetyczny) zakupiony w 2018 roku to wysokopolowy aparat MR (3 T) firmy GE. Możliwość zapisu cyfrowej kopii badania na dysku CD-R/RW i/lub MO.
Aparatura wykorzystywana w Zakładzie Radiologii IPiN spełnia wymagania standardu DICOM.
USG jest wykonywane aparatem ACUSON JUNIPER (Siemens) (2018 rok zakupu), również z cyfrowym torem przetwarzania danych z możliwością zapisu cyfrowej kopii badania na dysku MO, oraz USG jest metodą obrazowania narządów miąższowych opierającą się na zjawisku odbicia od tych narządów fali ultradźwiękowej, która jest generowana przez głowicę aparatu. Dzięki temu zjawisku możemy obrazować narządy w sposób nieinwazyjny, bez konieczności podawania kontrastu i bezpieczny zarówno dla osoby badanej, jak i badającej. Ultrasonografia jamy brzusznej obejmująca: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, przestrzeń zaotrzewnową i aortę jest obecnie jednym z podstawowych i szeroko dostępnych badań diagnostycznych.
Badania rentgenowskie wykonywane są nowoczesnym aparatem cyfrowym Siemens zakupionym w 2009 roku. Możliwość zapisu cyfrowej kopii badania na dysku CD-R/RW.